Mallorca Daily Bulletin eestikeelne spetsiaalväaljaanne.
Uudseid kodukuningriigist vahendab erikorrespondent Meelis.
ÕUDUS MALLORCAL
Miljon inimest jäi pimedusse peale Alcudia elektrijaamas tekkinud topeltviga.
Suur osa Baleaari saarestikust jäi eile tundideks elektrita peale seda, kui välk oli tabanud regiooni peamist elektrijaama Alcudias.
Regiooni haaras kaos kui Mallorcal ja Menorcal kadus elekter eile kell.12.06 ning ligikaudu miljon inimest jäid ilma elektritoiteta.
Seiskusid liftid, valgusfoorid lakkasid töötamast ning tuhanded inimesed jäid lõksu arvukatesse maaalustesse parklatesse, kuna parklate väravad ei avanenud enam. Kraanidest ei tulnud vett, telekommunikatsiooni seadmed lakkasid töötamast ning tuhanded inimesed leidsid ennast pimedaksjäänud kaubanduskeskustest. Registreeriti mitmeid liiklusõnnetusi, kuna autojuhtide ootamatuks üllatuseks lakkasid töötamast valgusfoorid.
Calvia maakonna valitsuse välismaalaste osakonna töötajad ning telefoniliinid olid ülekoormatud arvukatest ning meeleheitlikest residentide kõnedest, kes üritasid hirmunult aru saada, millal taastatakse elektrivarustus.
Christine Thirwell Santa Ponsast oli väga vihane, kuna elektrikatkestuse likvideerimine võttis nii kaua aega. ”Ma olen siin elanud 21 aastat ning midagi sellist ei ole kunagi juhtunud. Mallorca ei ole Kolmanda Maailmajao riik – kohalikud võimud oleksid pidanud probleemi lahendama palju kiiremini. Päevad, mil oli tore baarilaua taga istuda või enda korteris küünlavalgel istuda, on ammu möödas. Kui Mallorca tahab olla soositud sihtkoht äri-,spordi,- ning kultuuriüritustele, siis olenemata põhjusest ei peaks ta olema tundideks ilma elektrita”, ütles ta.
Mallorca lennujaam, haiglad, metroo ning mõned kaubanduskeskused jätkasid elktrikatkestuse ajal häireteta tööd, kuna neil olid kasutada alternatiivsed jõuallikad elektrienergia tootmiseks.
Baleaaride regiooni poliitikud nõuavad seletusi, miks GESA (a la Eesti Energia tüüpi, monopoolses seisundis, tarbijast mittehuvituv riigile kuuluv koloss. Toim.) varusüsteemid elektrienergia tagamiseks ei käivitunud. Baleaaride peaminister kutsus kõiki üles GESA vastastele sanktsioonidele ning saarestiku siseminister Maria Angeles Lecinena nõudis täpseid põhjuseid, miks varusüsteem ei hakanud tööle Alcudias asuvas elektrijaamas EsMuretar peale eile kell 12.06 toimunud voolukatkestust.
Kokku olid erinevad piirkonnad ilma elektrivarustuseta ligi 6 tundi.
Tegemist ei ole ulmelise proosaga, vaid minu vabakäelise refereeringuga eilsest ajalehest. Meil tõepoolest kadus tervelt saarelt umbes 4 tunniks elekter, tekitades elanikes kõhedust ning mõnedes nõrgema närvikavaga kaaskodanikes paanikat.
Ilmselt on see esimene ja viimane eesikeelne artiklijupp ajaloos, mis refereerib Grupo Serrale kuuluvat ning kohalike poliitikute kontolli all oleva inglisekeelse päevalehe Mallorca Daily Bulletini veerge. A see selleks – poliitikute ja riigikorra üle pole mõtet viriseda – valijate arvamusi niikuinii arvesse ei võeta ning ka valitusused ning arvukad ministeeriumid ei saa muuta oluliselt siseriiklikku situatsiooni, kuna on liialt mõjutatud piiritagusest kapitalist ning selle omaniku tahetest. Isegi, kui leiduks korrumpeerumata riigiametnikke, kes tõsimeeli usuvad, et nende tegevusest miskit lihtsale linnakodanikule kasu on.
Niisiis – tagasi selle õnnetu elektrikatkestuse juurde. Peab tunnistama, et asi oli siiski üsna tõsine. Ja seda mitte niivõrd asja enda pärast, vaid hullemini lõikas teadmatus, mis oli tingitud kommunikatiooni puudumisest (raadiod ja telekad ju ka ei töötanud). Õnneks töötasid mobiilioperaatorite sidevõrgud ning päris teabepimeduses ei pidanud kobama. Korraks leidsin ennast mõttelt, et mis siis saab, kui mobiilside ka maha kukub (eelmise aasta orkaantormi ajal see nii juhtus)?
Õnneks side toimis ning kinnitus pereliikmete ja sõprade turvalisuse kohta rahustasid olukorda. Vahtisin täiesti nõutult tumma suurt telekasuurust monitori oma kontorilaual ning pidasin aru, mida oma eluga siis nüüd peale hakata. Kabineti koristamine tundus hea mõte olevat ning kõigest 15 minutiga olid ebavajalikud paberid leidnud oma loomuliku otsa. Jälle nõutus. Teeks koosoleku? käis korraks peast läbi. Selle asemel läksin hoopis jalutama, et oma silmaga näha, mis pealinna tänavatel toimub. Kõik käitusid rahulikult, poolits oli tänavatel liiklust reguleerimas, kohvikud ebaharilikult rõõmsalt sädistavat rahvast täis. Kuna oli parasjagu lõunaaeg, siis kassarekordeid lõid söögikohad, milledes sai toitu valmistada gaasipliitidel. Ka päike oli selleks ajaks välja tulnud ning tagasiteel kontorisse tänaval kohatud tuttavatega lobisemine viis elektri mitteolemasolu sootuks meelest. Õhtupoolikult elektrivarustus taastus ning ilma suuremate viperusteta läks kõik vana rada mööda edasi.
Olen vahete-vahel ennast leidnud mõttelt, et mis juhtub siis, kui maailmast kaob internetiühendus. Missuguseid drastilisi tagajärgi toob endaga kaasa meid märkamatuks jäävalt ümbritsevate ajakriitiliste süsteemide kollaps ja kuidas suur osa inimkonnast on suuteline peale always-online harjumust eluga hakkama saama.
Elektri puudumisele pole ma mõelnud. Selle tähandusest arusaamiseks peaks vist minema aborigeenide juurde ellujäämiskursustele või siis liituma mõneks jaks pügmeedega.
Kedagi, kes tahaks selles eksperimendis kaasa lüüa??
Elektrit igapäevaellu ja suhetesse,
Melekter